top of page
olimpia_a_kalwajtys2.jpg

REBELLE barykada II

Galeria S w Toruniu

Promocja pisma "Deklaracja praw kobiety i obywatelki" Olimpii de Gouges, tekst po raz pierwszy przetłumaczony w całości na język polski przez Rafała Michalskiego, opatrzony komentarzem przez Katarzynę Lewandowską. Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wiola Anna Ujazdowska "Medea" instalacja wideo

Praca jest wynikiem warsztatów zainicjowanych przez Wiolę Ujazdowską i zrealizowanych na Islandii, podczas których uczestniczki interpretowały tekst "Medei" wypowiadany, wykrzyczany, wyśpiewany w ich ojczystym języku: polskim, litewskim, macedońskim, rumuńskim. Kobiety te zmagają się ze stereotypami czy też segregacją w nowym kraju ze względu na swoje pochodzenie. Wszystkie są kobietami wykształconymi, poszukującymi swojej tożsamości w kontekście nowego miejsca i nowego społeczeństwa.

Dwumiesięczne warsztaty odbywały się z autorką projektu Wiolą Ujazdowską oraz z tancerką i performerką z Polski, Patrycją Bączek (Warsaw School of Dance) a następnie podczas miesięcznych zajęć z Maria Carmela Rasso kobiety poznawały siłę swojego głosu czego wynikiem jest soundscape do video (nie został użyty żaden instrument, całość jest stworzona na podstawie sesji wokalnej w studiu nagraniowym w Iðno)

Fragment "Medei" interpretowany przez emigrantki:

"Ojczyzno moja, domu mój - obym ja

nigdy wygnanka

I pogrążona w nędzy,

Nie szła przez żywot ciernisty,

Znaczony jękami cierpień,

śmierć, śmierć niech mnie przemoże

I kres położy mym dniom,

Bo nie masz cięższej męki

Niźli utracić ojczyznę."

"Medea" w przekładzie Jerzego Łanowskiego

Ajschylos.Sofokles.Eurypides. Antologia tragedy greckiej" Kraków, 1989

Anna Kalwajtys "Olimpia" performance

Performance Olimpia jest odniesieniem się do francuskiej bohaterki Olympe de Gouges, abolicjonistki, feministki i dramatopisarki. Wcielam się w nią, cytuje i naśladuję. Wcielam w siebie upragnioną wolność.

"Kobieto obudź się, bijący na alarm rozum znajduje posłuch na całym świecie, poznaj swoje prawa. Potężne imperium natury nie jest już otoczone murem przesądów, fanatyzmu, zabobonów i kłamstw. Pochodnia prawdy rozproszyła wszystkie chmury głupoty i uzurpacji {...}" Olympe de Gouges "Deklaracja Praw kobiety i obywatelki" 1792

 

fot. Marek Krupecki

bottom of page